انتقال مالکیت

اگر قصد خرید و یا فروش گوشی موبایل (یا هر دستگاه سیم کارت خور) کارکرده را دارید لازم است تا مالکیت دستگاه به فرد خریدار واگذار شود . در غیر این صورت چنانچه از سریال IMEI دستگاه سوء استفاده شود اتصال دستگاه به شبکه قطع خواهد شد و خریدار متضرر خواهد شد

توجه کنید در مواردی مثل قرض دادن، تعویض سیمکارت و موارد مشابه که خرید و فروشی رخ نداده، نیازی به انتقال مالکیت نیست.

انتقال مالکیت ملزم به این است که دستگاه مورد بحث تحت مالکیت سیم کارتی درآید لذا اگر قصد فروش دستگاهی را دارید که قبل از شروع طرح رجیستری فعال بوده است ابنتدا باید با استفاده از سامانه همتا و یا شماره‌گیری *777# فرایند افزودن دستگاه را دنبال و گوشی را تحت مالکیت سیمکارت خود درآورید.

انتقال مالکیت از طریق سامانمه همتا و از سه روش زیر قابل انجام است.

  1. سایت اینترنتی به آدرس hamta.ntsw.ir
  2. کد دستوری #۷۷۷۷*
  3. اپلیکشین همتا

در این آموزش از روش کد دستوری استفاده خواهیم کرد

 

مرحله یک:

ابتدا باید مالک دستگاه، با سیم کارت خود، کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری نموده و گزینه تماس را انتخاب کند.

مرحله دو:

در این مرحله لازم است تا با ارسال عدد ۳، گزینه «انتقال مالکیت» انتخاب شود.

مرحله سه:

در مرحله بعد، پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه‌ (IMEI)های تحت مالکیت سیمکارت شما را نمایش می‌دهد. لازم است تا عدد مربوط به شناسه (IMEI) ای را ارسال کنید که قصد انتقال مالکیت آن را دارید. درصورتیکه هیچ شناسه (IMEI) ای برای شما نمایش داده نشد، می‌بایست عدد مربوط به گزینه «افزودن دستگاه» یعنی 0 را ارسال کنید و سپس شناسه (IMEI) ۱۵ رقمی دستگاه را بدون هرگونه علامات اضافی (ممیز، خط تیره و …) وارد کنید.

مرحله چهار:

در این مرحله لازم است تا شماره سیمکارتی که قصد دارید مالکیت دستگاه را به آن انتقال دهید (یعنی شماره سیم کارت فرد خریدار) را وارد نمایید.

مرحله پنج:

در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه (IMEI) دستگاهی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید و شماره سیمکارت فرد خریدار را برای شما نمایش می‌دهد.

 

درصورتیکه این اطلاعات مورد تائید شماست، عدد ۱ را ارسال کنید.

مرحله شش:

در نهایت پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که بیانگر ارسال کد فعال سازی از طریق پیامک به شماره سیمکارت فرد خریدار است.

لزوم فعالسازی توسط خریدار:

دقت داشته باشید در صورت استفاده از گزینه انتقال مالکیت، که کد فعال سازی با سرشماره HAMTA برای فرد خریدار ارسال گردد. فرد خریدار می‌تواند با استفاده از کد فعالسازی موجود در پیامک HAMTA، شناسه (IMEI) دستگاه خریداری شده را از طریق فرآیند فعالسازی دستگاه، برای سیمکارت دلخواه خود فعال نماید.